niedziela, 18 stycznia 2015

Z czego sfinansować koszty pogrzebu.

Pogrzeb po części możemy sfinansować z środków pieniężnych, które zapewnia NAM SKARB PAŃSTWA w tzw. formie ZASIŁKU POGRZEBOWEGO.
Niestety został on obniżony i od 1 marca 2011 roku, wynosi już niestety tylko 4000,00 złotych.

Dokumenty niezbędne do załatwienia ZASIŁKU POGRZEBOWEGO ZUS

1. AKT ZGONU
2. Dowód osobisty lub legitymacja emeryta - rencisty.
3. FAKTURA wystawiona przez Zakład Pogrzebowy, za usługę pogrzebową, oraz za trumnę lub urnę.
4. FAKTURA za usługę grabarską i wykup miejsca pochówku.

Gdzieś przeczytałam, że wystarcza to na zorganizowanie przyzwoitej uroczystości pogrzebowej. Ze stanowczością stwierdzam, że NIE, NIE wystarcza i w tym wypadku nie będę Państwa oszukiwać.

Wystarcza to jedynie na częściowe pokrycie KOSZTÓW POGRZEBU. 
Bo przecież, aby zorganizować godny pogrzeb bliskiej kochanej osoby, musimy nie tylko pokryć koszty Zakładu Pogrzebowego. Musimy zadbać o miejsce pochówku, jeśli nie mamy takiego miejsca wcześniej wykupionego, musimy go wykupić i opłacić, a w zależności od cmentarza i regionu cenny miejsc cmentarnych wahają się od 2500 złotych do nawet 15000 złotych ( choć podobno i więcej ). 

W zależności czy jest to pochówek katolicki czy świecki, musimy liczyć się z kosztami opłaty za ostatnią posługę księdza lub mistrza ceremonii. Z tego co się orientuję opłaty za usługę Mistrza ceremonii pogrzebowej kształtują się na poziomie 300 - 500 złotych. Za posługę księdza w zależności od parafii i regionu musimy wydać od 300 - 2000 złotych, ( choć ja do dzisiaj tego nie rozumiem, bo nie ma sztywnych cenników, jedynie co łaska, ale tyle dają ? ).

Koszty w Zakładzie Pogrzebowym w zależności jaki Zakład wybierzemy, również znacznie się różnią. Mimo, że z reklam dowiadujemy się że najtańszy pogrzeb już od 1500 złotych. Cena ta może wzrosnąć nawet 4 krotnie. Dlatego naprawdę bardzo ważny jest wybór Zakładu Pogrzebowego, ustalenie konkretnej cenny i wybranie usług za jakie zapłacimy.
Ja rozumie, że w te 1500 złotych wliczona jest cena usługi i najtańszej trumny, a rośnie ona wraz z wyborem droższych jakościowo akcesoriów  pogrzebowych. Jednak istnieją nieuczciwe Zakłady Pogrzebowe, które mimo ogólnie ustalonych cen, doliczają sobie nie wiadomo za co ?

Dalej musimy wybrać kwiaty i tu również sytuacja się powtarza. Powiem wręcz Państwu że jestem nią zszokowana. Na rynku jest mnóstwo usług florystycznych, świadczonych przez zakłady pogrzebowe lub inne kwiaciarnie. Wybór jest naprawdę duży, inaczej jednak w zależności od regionu kształtują się ceny wiązanek i wieńców pogrzebowych. Dla przykładu podam Państwu, co sama sprawdziłam ceny florystyki pogrzebowej w woj. Śląskim, w zależności czy wybierzemy wiązankę cena od 60 do 200 zł, czy wieniec cena od 100 do 500 złotych. Szoku doznałam, gdy zobaczyłam koszt takich samych wiązanek w woj. Mazowieckim np: Warszawa, kształtujących się cenowo, wiązanki od 200 do 800 złotych, a wieńców od 600 do 2200 złotych. Według mnie jest to przesada i nie wiem czym tłumaczyć taką sytuację, bo przecież to są te same kwiaty, tak samo dostępne w całej Polsce. Tłumaczę to sobie tak, że być może to Warszawka, większe zarobki to i większe cenny ?

Dalej dochodzą koszty tzw. STYPY w zależności, gdzie ją zorganizujemy, czy w domu czy w lokalu. Również wiąże się to z niemałymi kosztami. W domu można to zorganizować jak mi się wydaje, tańszym kosztem, jednak musimy włożyć w to wiele własnej pracy, do której w tak ciężkiej, trudnej chwili jak śmierć bliskiej osoby często nie mamy głowy. Wybierając lokal, co jest dużo prostszym rozwiązaniem, po prostu idziemy na tzw. gotowe, w zależności od regionu i wyboru menu musimy liczyć się z kosztami od 50 do 150 złotych od osoby.

Więc sami sobie Państwo odpowiedzcie czy ten ZASIŁEK POGRZEBOWY na to starcza.

A przecież później musimy zastanowić się jeszcze nad postawieniem nagrobka.
http://damianperyga.blogspot.com/
Prześlij komentarz