niedziela, 18 stycznia 2015

Co zrobić, gdy nastąpi zgon bliskiej kochanej osoby.

Śmierć bliskiej kochanej osoby jest dla rodziny zmarłego niezmiernie stresującym momentem życia. Pogrążeni w smutku i żalu nie zawsze mamy głowę i nie wiemy, co począć w tej trudnej chwili. 
Pragnąc Państwu pomóc podpowiadamy co robić w takiej chwili.

Jak zgon nastąpił w domu.

1. W pierwszej kolejności  musimy zadzwonić i wezwać LEKARZA RODZINNEGO, jeśli zgon nastąpił w ciągu dnia lub POGOTOWIE RATUNKOWE ( 999 ) w godzinach nocnych, z informacją, że śmierć nastąpiła w domu. Podać dokładny adres i czekać na przyjazd lekarza, który stwierdzi ZGON i na podstawie dowodu osobistego zmarłego wystawi STATYSTYCZNĄ KARTĘ ZGONU, która jest podstawowym dokumentem potwierdzającym śmierć.
2. Następnie według własnego uznania wybieramy ZAKŁAD POGRZEBOWY, informując o zgonie i o tym, że posiadają już Państwo tzw. STATYSTYCZNĄ KARTĘ ZGONU. Wybrany zakład przewiezie ciało zmarłej osoby do chłodni ( prosektorium ).
3. Ze statystyczną KARTĄ ZGONU i DOWODEM OSOBISTYM zmarłej osoby udajemy się osobiście do URZĘDU STANU CYWILNEGO, w celu załatwienia AKTU ZGONU lub zlecamy to wybranemu Zakładowi Pogrzebowemu ( jeśli posiada taką ofertę ), który w Państwa imieniu załatwi i odbierze AKTY ZGONU.

Gdy zgon nastąpił w szpitalu lub placówce opiekuńczej.

1. Szpital lub placówka opiekuńcza wystawia STATYSTYCZNĄ KARTĘ ZGONU.
2. Następnie według własnego uznania wybieramy Zakład Pogrzebowy informując o zgonie i o tym, że posiadają już Państwo tzw. statystyczną kartę zgonu. Wybrany zakład tego samego dnia odbierze i przewiezie ciało zmarłej osoby do chłodni (prosektorium) i przygotuje ciało do ceremonii pogrzebowej .
3. Ze statystyczną kartą zgonu i dowodem osobistym zmarłej osoby udajemy się osobiście do URZĘDU STANU CYWILNEGO w celu załatwienia AKTU ZGONU lub zlecamy to wybranemu Zakładowi Pogrzebowemu ( jeśli posiada taką ofertę ), który w Państwa imieniu załatwi i odbierze Akty zgonu jak również zorganizuje pogrzeb.

PAMIĘTAJMY - bardzo często ŻYCZLIWE podpowiedzi kogoś z personelu szpitalnego, polecające X firmę pogrzebową, często nie są bezinteresowne, oraz niezgodne z prawem.

Jeśli zgon nastąpił w wyniku wypadku drogowego, lub z przyczyn uzasadniających popełnienie przestępstwa lub samobójstwa.

1. Konieczna jest statystyczna karta zgonu, którą wystawi lekarz wezwany przez POLICJĘ lub PROKURATORA.
2. Zezwolenie na odbiór zwłok  wydaje Prokurator. Zwłoki tak zmarłych osób przewozi się na wniosek ( najczęściej ) prokuratora do najbliższego prosektorium, z którego następnie przewozi się zwłoki do zakładu medycyny sądowej, w celu przeprowadzenia sekcji zwłok i ustalenia przyczyny zgonu.

Zorganizowanie i opłacenie takiego przewozu należy do obowiązku ( zadania ) gminy. Przewoźnicy świadczący gminie te usługi, nie mogą i nie mają żadnych praw żądać jakiejkolwiek opłaty od rodziny osoby zmarłej. Koszty ich są w całości opłacane przez gminę, nie posiadają także żadnych uprawnień do udzielania
informacji rodzinie, co do zgonu danej osoby.

Tak samo jak w innych przypadkach wybór Zakładu Pogrzebowego należy WYŁĄCZNIE do Państwa. Należy jednak PAMIĘTAĆ, by dokładnie wyszczególnić ceny usług, za które będą Państwo płacić. Różnie to wygląda jak często możemy zaobserwować na forach internetowych, klienci zakładów skarżą się, że mimo wcześniejszych ustaleń koszt pogrzebu wzrasta niekiedy trzykrotnie.

Gdy zdecydowali by się Państwo skorzystać z usług naszej firmy prosimy o kontakt telefoniczny 
( 730 381 818 lub 732 930 948 / 24h ), zgodnie z Państwa życzeniami  zajmiemy się wszystkimi formalnościami.
http://damianperyga.blogspot.com/p/blog-page_20.html

Prześlij komentarz